اتاق خبر گام استیل, استیل

معرفی استیل و انواع آن

معرفی انواع استیل

داشتن اطلاعات کامل در مورد استیل و انواع آن سبب می شود تا بدانید که این جنس چقدر می تواند روی کیفیت محصولات تاثیر بگذارد. استیل به طور کلی نوعی آلیاژ از آهن است و اینطور که مشخص است کمتر از 2 درصد کربن دارد. البته بسته به نوع و مقدار عناصر دیگری که در آن به کار میرود خواص مکانیکی آن از نظر سختی و شکل پذیری فرق می کند.

ورق استیل - 1
ورق استیل - ۱

استیل و انواع آن در یک نگاه

وقتی صحبت از استیل و انواع آن می شود، به طور کلی در بازار ایران دو دسته اصلی استیل 201 و 304 مدنظر خواهد بود. استیل های 304 حاوی 18 درصد کروم هستند اما در آنها تنها 8 تا 10درصد نیکل استفاده شده است و در مکان هایی که رطوبت وجود دارد مقاومت خوبی دارد. اما اگر به استیل 201 توجه کنید در آن زیر 2 درصد نیکل استفاده شده و مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارد به خصوص در مناطق مرطوب دارد اما برای مکان های خشک مناسب است. بنابراین در ارزیابی استیل و انواع آن، وقتی صحبت از استیل 201 و 304 است یعنی تفاوت مربوط به میزان نیکل است.

موضوع دیگر این است آیا استنلس استیل به آهنربا جذب می شود یا خیر. دقت داشته باشید که اگر استیل مورد نظر در گروه 300 باشد در آن از نیکل استفاده شده است و جذب آهنربا نمی شود و به اصطلاح نگیر است. اما سری های 400 استیل دارای نیکل نیستند و در آنها فروم کروم وجود دارد و معمولاً جذب آهنربا می شوند.

در بررسی استیل و انواع آن، با نشان L روبرو هستیم. این نشان معمولاً پس از استیل 316 دیده می شود و از کلمه LOW CARBON گرفته شده است یعنی اشاره می کند که مقدار کربن در این استیل به کمتر از 0.03 درصد کاهش پیدا کرده است. این میزان کم کربن سبب می شود که پس از جوشکاری باز هم لایه های اکسید محافظتی بر روی ورق ها وجود داشته باشد.

ورق استیل طلایی - 1
ورق استیل طلایی - ۱

بررسی استیل و انواع آن از نظر بازیافت

نکته جالبی که در مورد استیل و انواع آن وجود دارد، این است که استنلس استیل 100 درصد قابل بازیافت است. استیل ها معمولاً ضایعات ذوب شده هستند و مجدداً قالب گیری می شوند. به طور کلی تا 80 درصد از تولید استیل به واسطه بازیافت خواهد بود و این چرخه در تولید انواع پله و نرده بسیار مقرون به صرفه محسوب می شود.

وضعیت مقاومت دمایی استیل و انواع آن

استنلس استیل معمولاً مقاومت خوبی در برابر دماهای بسیار بالا تا حدود هزار درجه سانتیگراد دارد و همینطور می تواند تا کمتر از 200 درجه سانتیگراد را پوشش دهد. بنابراین مقاومت این محصول در برابر شرایط دمایی خوب است.

تعریف استنلس استیل

شاید برای بسیاری از افراد هنوز تعریف درستی از استنلس استیل وجود نداشته باشد. دقت کنید که این مدل از استیل ها نوعی فولاد آلیاژی هستند که درصد نیکل و کروم آنها به نسبت سایر عناصر تشکیل دهنده بیشتر است. میزان کروم فولاد معمولاً بیش از 5/10 درصد است و به آن استنلس استیل گفته می شود. این میزان کروم سبب می شود که وضعیت خوردگی لایه های نازک روی فولاد به حداقل برسد و به طور کلی سبب ترمیم خوردگی می شود و در نهایت کیفیت بالایی در بین استیل و انواع آن خواهد داشت.

گرید استیل و انواع آن

در خصوص گرید استیل نیز بسیار سوال می شود که دوست داریم در این خصوص این توضیحاتی ارائه دهیم. سری 300 که مشهور به استیل نگیر یا غیر مغناطیسی است ترکیبی از آهن و کروم و نیکل با کربن بسیار کمی است. دسته دوم سری 400 استیل بگیر یا مغناطیسی است که در آن از آلیاژ آهن، کروم با کربن کمتر از 1 درصد استفاده شده است.

ورق استیل - 2
ورق استیل - ۲

کاربرد استیل سری 300

معمولاً در تولید پله و نرده از استیل 300 استفاده می شود. 304 رایج ترین گرید استیل محسوب می شود و مشهور به 8/18 کلاسیک است. 316 معمولاً بعد از 304 رایج ترین گزینه است و البته که برای صنایع غذایی نیز استفاده می شود. این محصول به واسطه مولیبدن دارای مقاومت بالایی در برابر فرسایش خواهد بود. استیل 304 بهترین گزینه برای ساختن پله های مفصلی و همینطور حول محور بوده و برای ساختن نرده نیز مناسب هستند و البته که گام استیل توانسته از بهترین جنس استیل برای تولید انواع نرده برش لیزری نیز استفاده نماید و تا به امروز میزان رضایت بسیار بالا اعلام شده است.

کاربرد استیل سری 400

استیل سری 410 مقاومت بالایی در برابر سایش دارد اما شاید در برابر خوردگی مقاوم آن کم باشد. از این استیل برای کارد و چنگال استفاده می شود و قابلیت پولیش آن بسیار خوب است. به طور کلی سری گرید 430 برای دکوراسیون بهترین گزینه و حتی برای تزئینات داخلی اتومبیل نیز استفاده می شود. این استیل قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد. ظاهر این استیل جذاب است و مقاومت آن در برابر حرارت زیاد است. به طور کلی این گرید به صورت کامل بازیافت می شود و عمر آن نیز طولانی است.

استیل ضد زنگ

استیل ضد زنگ به سادگی زنگ نمی زند، و دچار پوسیدگی نخواهد شد اما استیل های معمولی به وسیله آب زنگ می زنند. از سوی دیگر استنلس استیل برای مکان های کم اکسین مناسب است و به طور کلی مقاوم بالایی در برابر خوردگی خواهد داشت. این استیل ها در صنایع مهم هواپیمایی مورد استفاده قرار می گیرند و البته که به واسطه مدل های متنوعی که دارند می تواند در یک سری صنایع خاص نیز استفاده شود.

استیل طلایی
استیل طلایی

استیل ضد زنگ به واسطه فولاد کربن دار و مقدار درصد کرومی که در آن به کار رفته است استفاده می شود. کربن موجود در استیل نیاز به محافظت دارد و باید در برابر اکسیژن دچار زنگ زدگی نشود. پوسته پوسته شدن و پوسیدگی در خصوص استیل های با دوام هرگز دیده نمی شود و از یک لایه غیر فعال نیز در این استیل ها استفاده شده است و مانع از خوردگی سطح و نفوذ آن به داخل سطح می شود. شما می توانید مدل های مختلف پله های استیل را با قیمت مناسب خریداری کنید و سفارش خود را به ثبت برسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید