کاور استیل (پارت اول)

اکسید شدن در معرض هوا و زنگ زدگی اتفاقی است که در آهن و تمام فلزات بر پایه فولاد رخ می دهد. روزگاری نه چندان دور دستیابی به فلزی ضد زنگ که در عین سبک بودن مقاومتی نفوذ ناپذیر در برابر رطوبت و زنگ زدگی داشته باشد رویایی دست نیافتنی بود.

در قرن نوزدهم و کمی قبل از آغاز جنگ جهانی اول صنایع دفاعی و اسلحه سازی گسترش و تحولی چشمگیر داشت و نیاز به فلز ضد زنگ سبک و مقاوم بسیار مهم و اساسی بود. دانشمندی انگلیسی به نام بُریرهرلی ترکیبات و آلیاژهای بسیاری را برای ساخت فاز سبک و ضد زنگ آزمایش کرد اما پس از مدتی تلاش بی نتیجه درست زمانی که دست از کار کشیده و فلزات ساخته ی خود را چند ماه در گوشه انباری متروک انباشته بود بطور اتفاقی با فلزی مواجه شد که علی رغم گذشت ماه ها هیچ اثری از زنگ زدگی در آن دیده نمی شد.

از ترکیبات همان فلز آلیاژی مقاوم، درخشان و ضد زنگ به دست آمد که امروزه آن را به نام استیل می شناسیم و کاور استیل از مهمترین و پرکاربردترین محصولات برگرفته از همان استیل است.

 ورقه ای از استیل ضد زنگ یا به اصطلاح  کاور استیل، محصولی برگرفته از آلیاژ استیل مقاوم 304 یا 316 است که به عنوان پوششی درخشان و بادوام برای انواع درب، نرده، حفاظ، ستون، کابینت و درب آسانسور و البته یراق آلات ساختمانی به کار می رود و علاوه بر آن کاربرد گسترده ای در ساخت مبلمان، میز و انواع ظروف با کیفیت آشپزخانه دارد. بطور کلی هر جا سخن از درخشندگی و کیفیت عالی و البته دوامی ماندگار است این پوشش می تواند بهترین انتخاب باشد.

عموما ورق های استیل موجود در ایران از دو نوع آلیاژ استیل 201 و 304 تولید می شود.

 کاور استیل 304 یا استیل نگیر

کاور استیل 304 با برخورداری از میزان مناسبی از کروم  بیشترین مقاومت را در برابر پوسیدگی ، زنگ زدگی و ضربه دارد و مهمتر آنکه وجود کروم به این نوع از استیل خاصیت خود ترمیمی داده است. تمام این خواص باعث شده کاور استیل 304 بهترین گزینه برای یراق آلات حمام و سرویس بهداشتی، پله و نرده استخر و البته درب های و حفاظ های ضد سرقت باشد.

خلوص بالای استیل 304 آن را تبدیل به آلیاژی نموده که به هیچ عنوان جذب آهن ربا نمی شود بر همین اساس استیل نگیر کنایه از استیل با کیفیت با خلوص بالاست که به کاور استیل تولید شده از استیل 304 اطلاق می شود.

کاور استیل 201 یا استیل بگیر

کاور استیل 201 خلوص و عیاری پایین ترازنوع 304 آن دارد و وجود ناخالصی باعث شده این استیل توسط آهنربا قابل جذب باشد .هر چند به لحاظ ظاهری تفاوتی میان این دو آلیاژ وجود ندارد اما کیفیت کاور استیل 201 به گونه ای است که در دکوراسیون و فضاهای داخلی دور از تغییرات جوی و  فاقد رطوبت کارایی دارد. کاور استیل 310 که به ورق استیل نسوز  نیز معروف است

پرکاربردترین کاور موجود در ایران از نوع استیل 304 است که در صنایع بزرگی مانند تولید مخزن ،صنعت غذایی و البته عایق کاری انواع فلزات کاربرد دارد اما  از دیگر انواع کاور می توان به کاور استیل 310 که به ورق استیل نسوز  نیز معروف است و کاور استیل  316 که خاصیت ضد اسیدی دارد اشاره کرد.

کاور استیل 310 از درصد  قابل توجهی نیکل و کروم برخوردار است  که همین مساله باعث مقاومت فوق العاده ی آن در برابر حرارت شده است به گونه ای که تا 1200 درجه حرارت را به خوبی تحمل نموده و استحکام خود را حفظ می نماید.

بدیهی است بهترین گزینه برای درب های ضد حریق و هر جایی که عایق حرارتی مقاوم مورد نیاز است ورق استیل 310 خواهد بود. هرچه ضخامت کاور کمتر باشد حالت فنریت کمتری داشته و کاور پس از خم کاری و قرار گرفتن برروی محصول اصطلاحا به خوبی بر روی کار می خوابد

کاور استیل 316

ورق استیل ۳۱۶ یا ورق استیل ضد اسید که در زمره کاور فولاد استنلس استیل بوده و به دلیل برخورداری از  18 درصد کروم و 8 درصد نیکل مقاومت فوق العاده ای در برابر خوردگی، حرارت داشته و به دلیل فقدان خاصیت مغناطیسی جذب آهن ربا نمی شود و در تولید انواع  سینک ظرفشویی ،وان حمام ،لوازم آشپزخانه و سایر مصنوعات استیل که نیاز به کشش بسیاری دارند به کار می رود.

کاربرد های کاور استیل

معمولا طی فرایند تولید مصنوعات مختلف فلزی اعم از آهن و آلومینیوم به دلیل انجام برش و جوشکاری خطوط و نقاط جوش متعددی بر روی محصول باقی مانده و رنگ آن را کدر و سیاه نموده ظاهری نازیبا برای آن ایجاد می کند. شاید مهمترین کاربرد کاور استیل پوشاندن همین ظاهر نامناسب و ارائه محصولی مقاوم و درخشان و با دوام است که زیبایی منحصر به فرد و ماندگار داشته باشد.

علاوه بر ظاهر درخشان و رنگ ثابت و زیبایی آفرینی این کاور مقاومت و دوام فوق العاده به انواع سازه های فلزی داده و به دلیل ضد زنگ بودن و مقاومت در برابر انواع ضربه، رطوبت و تغییرات جوی کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان سازی، تولید تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و البته تولید انواع ماشین آلات دارد.

نکته مهم در کاربرد این نوع از پوشش، زیرسازی است که معمولا در زیرسازی این کاور ازانواع فلزات از جمله استیل، نورد و پروفیل آهن و یا  آلومینیوم استفاده شده سپس به کمک چسب مخصوص کاوری از استیل بر روی این مصنوعات چسبانده می شود. زیرسازی این کاور از انواع فلزات استیل، نورد و پروفیل آهن بوده  سپس به کمک چسب مخصوص کاوری از استیل بر روی این مصنوعات چسبانده می شود.

عمدتا کاور استیل با ضخامت نیم تا یک میلی متر  در دو نوع صیقلی و درخشان و خش دار و مات  در رنگ های نقره ای،طلایی و شامپاینی در بازار موجودند.

فرم پذیری عالی و درخشش تماشایی باعث شده این کاور یکی از پرکاربردترین آلیاژها برای خلق دکوراسیونی خلاق ماندگار و تماشایی باشد. ضخامت کاور استیل بر مبنای اینکه قرار است چه محصولی را پوشش دهد باید متفاوت انتخاب شود به عنوان مثال چنانچه جنس زیرسازی به کاررفته ام دی اف باشد نیاز به کاوری ضخیم تر  می باشد  اما در حالت عمومی هر چه ضخامت کاور کمتر باشد حالت فنریت کمتری داشته و کاور پس از خم کاری و قرار گرفتن برروی محصول اصطلاحا به خوبی بر روی کار می خوابد و از سطح به راحتی جدا نخواهد شد ضمن اینکه سطحی صافتر و درخشان تر خواهید داشت. در ادامه با ما همراه باشید.

آیا از این مقاله خوشتان آمد؟

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest