پله گرد (پارت اول)

قدمت و تاریخچه پله اسپیرال (مارپیچ)

پله همواره یکی از پرکاربردترین و مهمترین اجزای ساختمان بوده و هست. پله های مستقیم و مرتفعی که روزگاری معبر ارتباط با بام یا ورود و خروج  به مطبخ و سردابه های قدیمی بوده است امروزه با تغییر سبک زندگی پیشرفت فناوری و ظهور مصالح جدید و بروز طراحی های خلاقانه نه تنها راه ارتباط بین طبقات بلکه یکی از مهمترین اجزا در نمای داخلی ساختمان به شمار می رود.

پله ها بر اساس مواد و مصالح به کاررفته در ساخت و البته شکل طراحی به انواع مختلفی تقسیم می شوند که پله گرد، اسپیرال یا مارپیچ یکی از کهن ترین و در عین حال زیباترین انواع پله است که  قدمت آن به قرون وسطی و قلعه ها و قصرهای آن دوران باز می گردد. پله هایی که به دلیل در نظر گرفتن اهمیت مسائل دفاعی به ویژه در قلعه های تاریخی و سهولت در شمشیر زدن سربازانی که عموما راست دست بودند تقریبا جهت صعود همه ی آنها ساعتگرد بود.

تحول پلکان گرد در گذر زمان

پس از ورود فلزات به دنیای صنعت طراحی و ساخت پله به ویژه پله گرد نیز دستخوش تحولات جالبی شد طراحی و ساخت پله هایی با قوس حلزونی و مارپیچ وسعت دید فوق العاده و گام های کوتاه ترکه تردد را سهولت می بخشید یادگار این دوران هستند.

در نگاه بسیاری از طراحان بزرگ ساختمان و دکوراسیون پله ها نه تنها راه ارتباط بین طبقات بلکه در واقع  مجسمه های حلزونی پرکاربردی هستند که شاهکار ی منحصر به فرد و زیبا در زیبایی و شکوه بناها  به شمار می روند.  از دیرباز یکی از زیباترین جلوه های شکوه قصرهای مجلل که در بدو ورود رخ نمایی می کند همین پله های گرد بوده اند  که رقص  اشکال هندسی در آنها به زیبایی جلوه گری می کرد و هر بیننده ای را به تحسین وا می داشت.

امروزه به لطف پیشرفت فناوری و ظهور طرح های بدیع و خلاقانه انواع پله گرد نه فقط در عمارت های اعیانی که در کوچکترین فضاها از اتاق نشیمن گرفته تا دفتر کارو مراکز تفریحی و تجاری قابل اجرا هستند اگر میزان انحنای  پله به 360 درجه برسد به آن پله ی مارپیچ نیز  می گویند

اصولا پلکانی که قوس دار بوده و به شکل منحنی ارتباط بین طبقات را مهیا سازد پله اسپیرال نامیده می شود اگر میزان انحنا به 360 درجه برسد به آن پله ی مارپیچ نیز می گویند. پله اسپیرال، مارپیچ، گرد یا حلزونی همگی شکلی از طرح پله فوق العاده زیبا بوده که یادآور شکوه قصرهای مجلل است و در سازه های مدرن امروزی به شکل دوبلکس طراحی و اجرا می شود.

کاربرد پله گرد

پله گرد نه تنها در سازه های دوبلکس و عمارت های ویلایی وسیع و باشکوه  بلکه هر جا زیبایی در اولویت باشد قابلیت پیاده سازی و اجرا دارد برهمین اساس از مراکز تفریحی گرفته تا اماکن تجاری، هتل ها، تالارهای پذیرایی و رستوران ها و حتی آپارتمان های به ظاهر کوچک امروزی همگی به فراخور فضای موجود امکان برخورداری از طرحی ویژه و چشم نواز از پله اسپیرال را دارند که علاوه بر زیبایی امکان بهره وری بیشتر از فضا را مهیا می نماید .

طراحی پله اسپیرال در فضای محدود

هرچند زیبایی چشم نواز و طراحی های منحصر به فرد از مهمترین دلایل کاربرد پله اسپیرال به شمار می رود اما این تمام ماجرا نیست در واقع در فضاهای محدود ساختمان های امروزی در بسیاری موارد به خاطر کمبود فضا امکان اجرای راه پله وجود ندارد اما  پله مارپیچ به خاطر طراحی خاصی که دارد و البته قابلیت پیاده سازی طرح های خلاقانه نسبت به راه پله های مستقیم فضایی به مراتب کمتر اشغال نموده و در فضاهای کوچک به سهولت امکان دسترسی به طبقات بالاتر را د مهیا نموده و خللی در شکل و زیبایی محیط نیز ایجاد نمی کند. پله اسپیرال علاوه بر زیبایی امکان بهره وری بیشتر از فضا را مهیا می نماید.

نکات مهم در طراحی، اجرا و کاربرد پله گرد

ایمنی

مهمترین مساله در ساخت انواع پله توجه به ایمنی است که این موضوع در پله گرد یا مارپیچ یا اسپیرال به دلیل شکل اجرا اهمیتی صد چندان می یابد . پله های اسپیرال بزرگ از جمله پله اسپیرال دو محور باکس، پله اسپیرال دو محور ورق و پله اسپیرال زیر محور به دلیل فضای باز در دسترس در اجرا و به ویژه به لحاظ ایمنی و سهولت در استفاده هیچ مشکلی ندارند اما در مورد فضاهای کوچکتر به دلیل پیچیدگی های موجود در طراحی و مهندسی ممکن است ایمنی چالش برانگیز باشد.

به هر حال طراحی این پله ها باید به گونه ای باشد که افراد هنگام تردد احساس دلهره و واهمه ی سقوط نداشته باشند و این مساله در مورد کودکان و سالمندان اهمیت بیشتری دارد برای افزایش ایمنی و کارایی و البته زیبایی، شعاع پله ها و متریال به کار رفته در ساخت و البته فضای استاندارد سه فاکتور تعیین کننده هستند.

شعاع پله

مسلما هرچه شعاع پله مارپیچ  بیشترباشد ایمنی افزوده خواهد شد بنابراین فارغ از طرح و زیبایی اساسی ترین نکته اختصاص بیشترین فضای ممکن به شعاع پله هاست که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

متریال

متریال به کاررفته در ساخت پله گرد به هیچ عنوان نباید لغزنده باشد.

ابعاد فضا

هر چند در مقایسه با راه پله های مستقیم، پله حلزونی فضایی به مراتب کمتر اشغال می کند و قابلیت اجرا در فضاهای محدود را هم دارد و بر اساس میزان ضخامت و البته شکل راه پله ابعاد مورد نیاز آن متفاوت است اما از آنجا که ایمنی و استاندارد این پله بسیار مهم بوده و طراحی آن اصطلاحا نباید سرگیر باشد بنابراین حداقل فضای مورد نیاز برای اجرای این پله با محور مرکزی فضایی با ابعاد 2*2 می باشد .

انواع پله گرد بر اساس متریال

پله گرد چوبی

یکی از رایج ترین و زیباترین انواع پله اسپیرال، پله اسپیرال چوبی است که در جاهای مختلف از پله های چوبی خانه های ساده روستایی تا عمارت های مجلل قابلیت اجرا دارد.

طیف رنگی گسترده و گرم از در این نوع پله یکی از مهمترین مزایا به شمار می رود به گونه ای که دنیایی از رنگ و طرح را در دسترس خواهید داشت طیف گسترده ای از رنگ های متنوع از کرم روشن و عسلی تا ماهگونی و عنابی و زرشکی و قهوه ای سوخته و فندقی و… که بالاترین میزان هارمونی و هماهنگی را با محیط مد نظر شما ایجاد میکند.

پله گرد فلزی

این پله بیشترین کارایی را در محیطهای صنعتی دارد چرا که در محیط های صنعتی اولویت با  دوام و کارایی است و پله اسپیرال فلزی با استقامت بالا و قابلیت اجرا در فضا های مختلف و سرعت بالای نصب بهترین گزینه برای ایجاد پلکان در محیط های صنعتی به شمار می رود البته نمونه ای از پله ی ظریف فلزی در برخی محیط های مسکونی نیز کاربرد دارد. پله اسپیرال چوبی در جاهای مختلف از پله های چوبی خانه های ساده روستایی تا عمارت های مجلل قابلیت اجرا دارد.

پله گرد سیمانی

بالاترین سطح تنوع در اجرا به لحاظ جنس و متریال پله را میتوان در پله سیمانی مشاهده کرد چرا که بر مبنای دکوراسیون می توانید  پوشش های متنوعی از سرامیک، گرانیت و پارکت برای پله مارپیچ در نظر بگیرید پله سیمانی مارپیچ  یا اسپیرال دوام فوق العاده ای داشته و البته بسیار سنگین است.

در ادامه با ما همراه باشید.

آیا از این مقاله خوشتان آمد؟

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest