پله چوبی (پارت دوم)

همانطور پیشتر گفته شد؛ استفاده از پله در ساختمان قدمتی به بلندای دانش معماری دارد از همان روزگاری که بشر دانش اندکی در ساخت و ساز داشت و سنگ وچوب تنها مصالح در دسترس وی بود و سعی می کرد با عناصر و مواد موجود در طبیعت برای خود سرپناه و منزلی بسازد تا همین امروز که در عصر تکنولوژی به سر می بریم و ظهور مواد و مصالح متنوع و موادی بر پایه نانو شگفتی ساز شده است ؛ پله چوبی همواره یکی از زیباترین و پرکاربردترین انواع پله بوده است که به لطف پیشرفت فناوری و ظهور طرح های خلاقانه امروزه امکان پیاده سازی طرح های چشم نواز به ویژه پیاده سازی در فضایی با وسعت کم و استفاده بهینه از فضا آن را تبدیل  به یکی از پرطرفدارترین پله ها در دکوراسیون فضاهای مختلف نموده است .

با وجود پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ظهور مواد و مصالح گوناگون هنوز هم دیدن مصنوعات چوبی که از طرح و نقش و رنگی های چشم نواز خود را از طبیعت به یادگار دارند هر بیننده ای را به وجد می آورد .

به کارگیری چوب نقش بسیار مهمی در زیبایی بخشی به محیط و ایجاد احساس خوب آرامش در افراد دارد. به علاوه استفاده از پله چوبی در فضاهای محدود امروزی نه تنها راه عبور به طبقات بالا را مهیا می نماید بهترین گزینه برای استفاده بهینه از فضای موجود و البته زیبایی بخشی به محیط به شمار می رود.

موضوع مهمتر اینکه به کار بردن چوب صیقلی و صاف در ساخت پله علاوه بر زیبایی چشم نواز ایمنی فوق العاده ای به آن می بخشد و احتمال آسیب دیدگی در سقوط های ناگهانی از در پله چوبی با کیفیت بسیار پایین تر از پله های سنگی و بتنی است.

به فراخور فضای در دسترس و البته ذوق و سلیقه و نیاز  افراد امکان طراحی و پیاده سازی پله چوبی در طرح های خلاقانه و متنوع برای اماکن گوناگون با کاربری های متفاوت به خوبی مهیاست. هر چند ایده های خلاقانه بسیاری که وجود دارد باعث پیاده سازی پله هایی در اشکال بسیار متنوع شده است اما برای آگاهی بخشی بیشتر به شما عزیزان  به توضیح چند نمونه از آن که کاربرد بیشتری دارند می پردازیم.

پله استریت

این نمونه پله نیز مشابه همان پله استریت ساده پیاده سازی می شود تنها تفاوت موجود بین این پله و پله استریت این است که پاگردی در مسیر پله ها اجرا شده نوعی زاویه در آن اجرا میشود.

پله استریت با پاگرد

پله ساده ای است که از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری به نردبان دارد و در هنگام پیاده سازی فضای زیادی اشغال می کند.

پله 90 درجه

نمونه ای از پله چوبی نسبتا پرکاربرد است که  همانطور که از اسمش پیداست دارای یک پاگرد و زاویه ای 90 درجه در بخش میانی پله است و طراحی آن به گونه ای است که در مقایسه با انواع پله استریت چوبی فضایی به مراتب کمتر اشغال نموده و ایمنی بالاتری نیز دارد. 

پله رفت و برگشت

از آن تحت عنوان پله ی 180 درجه نیز یاد میشود دارای زاویه ای 180 درجه و یک پاگرد در بخش میانی می باشد پاگرد مستطیل شکل، ایمنی بالا و امکان نصب در فضای محدود از قابلیت های شاخص این پله است.

پله L

شباهت بسیار زیادی به پله چوبی 90 درجه دارد تنها تفاوت موجود، محل قرارگیری پاگرد است که در پله L  پاگرد در قسمت پایین تری تعبیه شده و همین امر باعث می شود این پله  نسبت به پله 90 درجه فضایی به مراتب کمتر اشغال کند. 

پله U

شباهت بسیار زیادی به پله چوبی 180 درجه دارد تنها تفاوت موجود، محل قرارگیری پاگرد است که در پله چوبی U پاگرد در قسمت پایین تری تعبیه شده و همین امر باعث می شود این پله  نسبت به پله چوبی 180 درجه فضایی به مراتب کمتر اشغال کند.

پله چوبی ویندر شباهت بسیار زیادی به پله چوبی L دارد فقط در پله چوبی ویندر رشته ی پله ها به هم پیوسته بوده و پاگردی در آن وجود ندارد.

پله ویندر

شباهت بسیار زیادی به پله چوبی L دارد با این تفاوت که رشته پله ها به هم پیوسته بوده و پاگردی در آن وجود ندارد و زاویه پله به شکل مثلثی است. در فضاهایی که محدودیت ارتفاع وجود دارد و با راه پله ای مواجهیم که قسمت اعظم آن زیر پله قرار گرفته پله ویندر بهترین انتخاب است با پیاده سازی پله به صورت ویندر،حتی در محیط کم ارتفاع نیز سرگیر نخواهد شد.

چه چوبی کارایی و کیفیت بهتری برای ساخت دارد؟

انتخاب نوع چوب مناسب بیش از همه به سلیقه شما، نوع کاربری پله که ممکن است در فضای داخلی یا بیرون از ساختمان نصب شود، میزان تردد بر روی پله ها و صد البته میزان هزینه ای که برای پله در نظر گرفته اید بستگی دارد از میان چوبهای پرکاربردی که در ایران برای ساخت پله چوبی به کار می رود عموما چوب درختان پهن برگ مانند گردو، راش و بلوط بالاترین دوام و زیباترین رنگ ها را دارند.

بنابراین اگر قصد دارید پله ای در فضای بیرونی و یا محیط پرتردد داشته باشید بهترین پیشنهاد این است که چوب استفاده شده در این پله ها از جنس راش، بلوط یا گردو باشند که البته ممکن است هزینه ای به نسبت بالاتر داشته باشند اما دوام و کارایی و زیبایی آنها به راحتی هزینه را جبران می کند.

اگر پله مد نظر شما بیشتر جنبه ی دکوراتیو داشته و قرار نیست تردد چندانی از روی آن صورت گیرد می توانید پله ای از جنس چوب نراد یا  کاج روسی سفارش دهید که پله ای زیبا و کم هزینه است اما دوام و مقاومت آن به دیگر چوبها نمی رسد.

 

ساخت و نصب آن چقدر زمان میبرد؟

در گذشته ای نه چندان دور جهت استحکام بخشی به پله چوبی ابتدا اسکلت پله را از فلز ساخته و سپس پوششی از چوب بر روی آن نصب می نمودند که کاری بسیار زمان بر و پر هزینه بود اما امروزه به لطف پیشرفت فناوری به وسیله نرم افزارهای پیشرفته طراحی و با ابزارهای روز دنیا پیاده سازی و اجرا میشوند و شما در طول نهایتا دو تا سه روز پله ای تمام چوب در نهایت استقامت دوام و زیبایی خواهید داشت.

آیا از این مقاله خوشتان آمد؟

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest