پله چوبی (پارت اول)

چوب جز و اولین عناصر موجود در طبیعت است  که بشر از آن در ساخت منزل و مأوا استفاده می کرده است. سهولت دسترسی، استقامت بالا در عین سبک بودن و صد البته  تنوع و گرمای بی نظیری که در رنگ چوب وجود دارد باعث شده از دیرباز تا امروز چوب یکی از پرطرفدارترین مصالح در ساخت اجزای مختلف ساختمان به ویژه دکوراسیون داخلی، نرده و پله باشد.

زیبایی چشم نواز، کارایی فوق العاده و حس گرما و صمیمیتی که چوب به دکوراسیون می دهد پله چوبی را تبدیل به بهترین گزینه برای تغییر در دکوراسیون و ایجاد تنوع در محیط و البته استفاده بهینه از فضای کوچک منازل امروزی و نصب پله در فضاهای محدود نموده است.

امروزه پله نه فقط معبر و راه اتصال میان طبقات که بخش مهمی از دکوراسیون ساختمان های مختلف به شمار می رود  و به عنوان اولین جایی که هنگام ورود  به ساختمان جلب توجه میکند انتخاب پله ای که در عین کارایی، زیبا و چشم نواز و متناسب با محیط طراحی شده باشد به نوعی بهترین معرف سلیقه شماست.

به لطف پیشرفت فناوری و ظهور مصالح جدید پله هایی با طراحی های خلاقانه و متریال گوناگون به سهولت در دسترس است اما پله چوبی با ظاهر شیک، اصیل و رنگ های چشم نواز و البته امکان پیاده سازی دنیایی از طرح های خلاقانه همچنان نظر زیبا پسند بسیاری افراد را به خود جلب می کند به علاوه با توجه به کمبود فضا در ساختمان های امروزی می توانید پله چوبی مورد نظر خود را به گونه ای طراحی کنید که علاوه بر راه پله ای مستحکم، زیبا، ایمن و با دوام در فضای زیر پله نیز کشو هایی جا دار و کاربردی یا کتابخانه ای دنج و با شکوه تعبیه شود.

بهترین چوب برای پله چوبی کدام است؟

میزان رفت و آمد، رطوبت موجود در محیط از عوامل تاثیرگذار بر دوام و ماندگاری پله چوبی است .طبیعتا چوبی که برای ساخت پله  به کار می رود باید مقاومت بالایی در برابر ضربات کفشهای مختلف و وزن افراد  داشته و کمترین فرسایش را داشته باشد. 

چوب درختان پهن برگ مانند راش، گردو، ساج و افرا به دلیل چگالی بالا و انعطاف پذیری قابل توجه بهترین چوب ها برای ساخت انواع پله هستند چرا که چوب مناسب پله در عین استحکام باید انعطاف پذیر باشد تا دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد.

در کشورهای مختلف به فراخور اینکه چه نوع چوبی بیشتر در دسترس باشد از چوب های مختلفی در ساخت مصنوعات چوبی از جمله پله استفاده می شود. در آمریکای شمالی «افرا» یا «رِد وود» بیشترین فراوانی را دارد بالطبع اکثر مصنوعات چوبی از افرا تهیه میشود.

پرکاربردترین چوبها در ایران نیز چوب گردو، راش، بلوط، چنار، نراد (کاج روسی) می باشد؛ برای آگاهی بخشی بیشتر و سهولت در انتخاب به توضیح ویژگی های هریک از این چوبها می پردازیم.

چوب راش

چوب راش چوبی از درختان پهن برگ بوده و با چگالی حدود ۶۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب، بافتی یکنواخت ریزبافت و البته تنوع رنگ طبیعی بسیار زیبا از پرطرفدارترین چوبها در ایران است که به دلیل کیفیت مناسب و رنگ های زیبا کاربرد فراوانی در ساخت پلکان دارد. در کنار بافت هماهنگ انعطاف پذیر و مستحکم رنگ چوب راش تنوع کم نظیری دارد از سفید و سفید مایل به صورتی تا کرم، زرد روشن و قهوه ای مایل به قرمز در این چوب دیده می شود.

برای ساخت پله چوبی در فضای بیرونی ساختمان که قرار است در معرض رطوبت و تغییرات جوی قرار بگیرد و در شرایط اقلیمی خشک و سرد و یا رطوبتی نسبی قراربگیرد بهترین انتخاب چوب راش است علاوه بر راش ایرانی راش گرجی ، راش ترکیه و راش آلمانی نیز در بازار موجود است که راش ایرانی به دلیل تنوع بی نظیر در رنگ و البته قیمت مناسب و راش آلمانی به دلیل الوارهای صنعتی و با کیفیت از پرکاربردترین چوبها در ساخت پله به شمار می روند.

چوب بلوط

استحکام عالی تنوع رنگ بی نظیر از رنگ عسلی گرفته تا انواع قرمز مات و براق و انواع قهوه ای در چوب بلوط دیده می شود. به علاوه شکل خطوط  طرحی طبیعی و چشم نواز در چوب بلوط ایجاد کرده  که زیبایی آن را دو چندان می کند به علاوه بلوط خاصیت رنگ پذیری فوق العاده ای دارد  هرچند قیمت آن به نسبت بالاست اما اگر دوام و استحکام و زیبایی ماندگار برای شما اهمیت دارد چوب بلوط بهترین انتخاب برای ساخت پله است.

چوب گردو

ویژگیهای عالی مانند بافت ریز، انعطاف مناسب، صیقل پذیری فوق العاده و رنگ زیبای قهوه ای در کنار استحکام عالی چوب درخت گردو را به یکی از مرغوب ترین و البته گران بها ترین چوب های موجود در صنعت چوب تبدیل کرده است که کاربرد زیادی در ساخت انواع مصنوعات چوبی به ویژه پله دارد چرا که این چوب مقاومت بسیار عالی در برابر کشش، خمیدگی و رطوبت دارد و البته رنگ طبیعی چشم نواز چوب گردو در ساخت پله چوبی کاربرد فراوانی دارد.

چوب نراد (کاج روسی)

چوب نراد یا کاج روسی به دلیل قیمت مناسب و سهولت در فرم پذیری استفاده فراوانی در تولید پلکان دارد اما نکته قابل توجه اینکه کاج روسی فرسایش بسیار بالایی داشته و اصلا مناسب پله سازی در اماکن پر تردد نیست بنابراین اگر قصد نصب پله در فضای داخلی را دارید که بیشتر جنبه ی دکوراتیو داشته و عبور و مرور زیادی به ویژه با کفش از روی پله ها صورت نخواهد گرفت چوب کاج روسی مناسب ترین گزینه است.

بطور کلی چوب درختان پهن برگ اعم از ون، ممرز، افرا، ملچ، اقاقیا، اکاژو متریال مناسبی برای پله چوبی به شمار میروند.

پله چوبی در واقع تلفیقی از استحکام، ظرافت و زیبایی است. این شرایط بیانگر حساسیت نگهداری پله چوبی است و نکاتی در این مسیر وجود دارد که توجه به آنها می تواند دوام و ماندگاری این پله را افزایش دهد.

  • حتی الامکان از تردد با کفش بر روی پله چوبی خودداری کنید چرا که به مرور خط و خش ناخوشایندی  بر روی پله ظاهر می شود
  • از برخورد هر گونه شی سخت یا نوک تیز با این پله  جلوگیری کنید چرا که آسیب شدیدی  به ظرافت چشم نواز آن وارد می شود 
  • برای زدودن گرد و غبار و لکه ها تنها از دستمالی که با آب کمی مرطوب شده استفاده نمایید استفاده از مواد شوینده به دلیل ترکیبات اسیدی به بافت چوب آسیب وارد میکند
  • هر چند رنگ آمیزی مانند عایقی مناسب پله را در برابر رطوبت محافظت می نماید اما بازهم پله چوبی در تماس طولانی مدت با رطوبت آسیب پذیر است پس در صورت ریختن مایعات بر روی پله برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی هر چه سریعتر آن را خشک نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

آیا از این مقاله خوشتان آمد؟

اشتراک گذاری در facebook
Share on Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Share on Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Share on Linkdin
اشتراک گذاری در pinterest
Share on Pinterest